Duyurular

...

Tekstilde Uygulamalı Mühendislik eğitimi (TUME) protokolü, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) ve Adana Sanayi Odası (ADASO) tarafından imzalandı.


Tekstilde Uygulamalı Mühendislik eğitimi (TUME) protokolü, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) ve Adana Sanayi Odası (ADASO) tarafından imzalandı. ÇÜ Tekstil Mühendisliği Bölümü öğrencileri, uygulamalı mühendislik eğitimi ile iş ortamında eğitim-öğretim olanağına kavuşurken, tekstil sanayisinin ihtiyaç duyduğu daha nitelikli mühendis talebi de karşılanmış olacak.Adana Sanayi Odası ile Çukurova Üniversitesi Mühendislik- Mimarlık Fakültesi Tekstil Bölümü tarafından, tekstil sanayisinin ihtiyaç duyduğu nitelikli mühendis talebinin karşılanması amacıyla “Tekstilde Uygulamalı Mühendislik Eğitimi” protokolü töreni düzenlendi. Çukurova Üniversitesi Senato Salonu’nda gerçekleştirilen törene, Rektör Prof.Dr. Mustafa Kibar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Azmi Yalçın, ADASO Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan, Adana Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Bekir Sütçü, Adana Ticaret Odası Meclis Başkanı Tarkan kulak, ÇÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mesut Başıbüyük, ÇÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Osman Babaarslan ile sanayiden ve üniversiteden çok sayıda yetkili katıldı.

 

“TUME, EN SOMUT ÖRNEK PROJE”

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, TUME projesinin Üniversite-Sanayi işbirliğinin en somut örneklerinden biri olduğunu belirtti. Çukurova Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’nün uygulamalı mühendislik eğitimine önümüzdeki yıl başlayacağını vurgulayan Prof. Dr. Kibar, Adana ve Çukurova Üniversitesi için bir ilk olacak eğitimin, diğer fakültelere de örnek olması temennisinde bulundu.
Prof. Dr. Mustafa Kibar, Tekstilde Uygulamalı Mühendislik Eğitimi’nin, bölgede bulunan tekstil işletmelerini ve ÇÜ Tekstil Mühendisliği Bölümü’nden mezun durumunda bulunan son sınıf öğrencilerini kapsadığını belirtti. Uygulama ile öğrencilerin öğrenimlerinin son dönemini işletmede çalışarak geçireceklerine dikkat çeken Prof. Dr. Kibar, “Bu programın uygulanması ile; üniversitede alınan teorik bilgilerin işletme ortamında pratikle desteklenmesi, öğrenciye işletme deneyimi ve mesleki yetkinlik kazandırılması, mezuniyet sonrası istihdamın kolaylaştırılması, Üniversite-Sanayi işbirliğinin geliştirilmesi, işletmeye nitelikli eleman sağlanması ve işletmelere insan kaynağı yaratmak amacıyla mühendis adaylarını izleme ve değerlendirme fırsatı sunulması sağlanacak. Programın hem öğrenciler, hem de sanayiciler açısından olumlu sonuçlar vermesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.
“SEKTÖRÜN NİTELİKLİ MÜHENDİSLERE İHTİYACI VAR”

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç ise, TUME’nin, üniversitede alınan teorik bilgilerin işletme ortamında pratikle desteklenmesine katkı sağlayacağını belirterek şunları söyledi:
“Dünyada ve ülkemizde, Üniversite-Sanayi işbirliği alanında bu ve benzeri programlar gerçekleştirilmektedir. Bizler için bu programın önemi, Adana, Çukurova Bölgesi ve Türkiye ekonomisinde Tekstil ve Hazır Giyim - Konfeksiyon sektörlerinin yadsınamaz öneminden kaynaklanmaktadır. 2013 yılında genel ihracat içerisinde tekstil, toplamda 25,8 milyar doler ile en fala ihracat gerçekleştiren sektör oldu. Sektörün sahip olduğu pozisyonu koruması ve geliştirmesi için yenilikçi ürünlerin geliştirilmesi, verimliliğin ve kalitenin iyileştirilmesi, rekabet gücünün arttırılması şart. Bunun için de işletmelerde çalışan mühendislerin teorik bilgilerinin yanı sıra pratik bilgilerinin de teknolojik gelişmelere paralel olarak geliştirilmesi gerekiyor.
Tüm bu gereksinimler göz önüne alındığında Üniversite-Sanayi işbirliği kaçınılmaz bir gerçek. TUME eğitimi de işte bu ihtiyaçtan ortaya çıktı. Adana’da ilki gerçekleştirilen bu çalışmanın, Çukurova Üniversitesi ile artan işbirliğimiz kapsamında diğer mühendislik bölümleri için de gerçekleştirilmesini temenni ediyorum.”
TEKSTİLDE UYGULAMALI MÜHENDİSLİK EĞİTİMİ HAKKINDA

ÇÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü, Tekstilde Uygulamalı Mühendislik Eğitimi’ne (TUME) 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında başlıyor. TUME, öğrencilerin öğrenimlerinin son dönemini işletmede çalışarak geçirmeleri esasına dayanan bir program. Uygulama, bölgede bulunan tekstil işletmelerini ve ÇÜ Tekstil Mühendisliği Bölümü’nden mezun durumunda bulunan son sınıf öğrencilerini kapsıyor. Bu program, Üniversite-Sanayi işbirliğini geliştirmeyi, işletmenin nitelikli eleman teminini ve mezunların istihdamını kolaylaştırmayı hedefliyor.Tekstilde uygulamalı eğitim hakkında basında çıkan başlıca haberlere aşağıdaki linklerden ulaşılabilir.

http://www.milliyet.com.tr/uygulamali-muhendislik-egitimi-basliyor-adana-yerelhaber-230893/

http://www.adanahabergazetesi.com.tr/uygulamali-muhendislik-egitimi-basliyor.html

http://haberciniz.biz/cu-tekstil-muhendisligi-bolumu-uygulamali-muhendislik-egitimine-basliyor-2918584h.htm